OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Životopis: vyvarujte se častým chybám!

Posílali jste zaměstnavateli svůj životopis a on se ani neobtěžoval vám odpovědět? Nebo naopak jste byli ihned pozváni na pohovor, ale dál jste nepostoupili? Je možné, že jste se dopustili nějaké základní chyby, která zapříčinila váš neúspěch. Čemu se při psaní životopisu vyvarovat?

Za neúspěšnou žádostí o pracovní místo často stojí jen nepozornost nebo nedostatečná příprava. Je třeba si uvědomit, že na jedno volné místo připadá několik desítek až stovek dalších uchazečů, ze kterých je třeba jen pár vybrat na pohovor. První pak logicky vypadnou ti, kteří nesplní či poruší formální náležitosti.

E-mailová adresa

Velice častou chybou je uchazečova e-mailová adresa. Pokud budete zaměstnavatele kontaktovat pod jménem „beruška86“ a stejně tak tento kontakt na sebe uvedete v životopise, rozhodně tím nevzbudíte důvěru. Volte vždy e-mailovou adresu, která se skládá z vašeho jména, aby bylo příjemci zprávy na první pohled jasné, kdo mu píše.

Fotografie

Neméně častým prohřeškem je volba nevhodné fotografie. Uchazeči bývají v inzerátech vyzývání k zaslání fotografie, často je požadován příjemný vzhled. Vyhněte se byť příjemným momentkám z dovolené a volte formální fotografii určenou pro občanský průkaz.

Gramatika

Uvědomte si, že životopis a k němu připojený motivační dopis jsou jedinou informací, kterou o vás zaměstnavatel má. Je to vaše vizitka, která se může proměnit v pozvánku na pohovor nebo zamítnutí. Buďte proto pečliví při úpravě životopisu a raději si jej nechte od někoho překontrolovat. Gramatické chyby či překlepy rozhodně neodstartují hvězdnou kariéru.

Úprava

Stejně tak si dejte pozor na vzhled životopisu. Na internetu je řada možných formulářů, vyberte si takový, který působí neutrálně. Vyhněte se prázdným kolonkám – pokud nemáte co vyplnit, raději je smažte. Dodržujte jednotnou úpravu (písmo, odsazení apod.). Celkovou podobu životopisu ukládejte ve formě .pdf pod svým jménem.

Pravdivost informací

Uvádějte pouze pravdivé informace! Mylné či dokonce lživé údaje dříve či později vyjdou najevo a vy si tím jen pošpiníte svou pověst! Neuvádějte znalosti, které ve skutečnosti nemáte, stejně tak nemanipulujte s dosaženým vzděláním.

Nepoužívejte otřepaná slova

Ve výčtu vlastností, schopností a dovedností se snažte být kreativní. Pokud si nejste jisti významem či rozsahem významu slova, vyhněte se mu. Stejně tak nepoužívejte ustálené fráze jako „týmový hráč“, „manažerské schopnosti“ apod. Životopisy ostatních jsou jich plné a vy se chcete odlišit od ostatních tím, že právě vy požadované zaměstnání získáte!